
Головченко Людмила Олександрівна

Технологія розвитку критичного мислення як засіб формування мовної особистості учня початкової школи
Педагогічне кредо: Виховання дитини - це не втішна розвага, а завдання, яке вимагає капіталовкладень - важких переживань, зусиль, безсонних ночей, багато думок.
Використовую різні методи і прийоми, щоб зацікавити школяра своїми уроками, збагатити його словниковий запас, розвинути логіку мислення, сформувати не байдужу, а творчу особистість. Це і допомагає мені в роботі з дітьми. На уроках поєдную знання з літератури, мистецтва, музики, що допомагає розкрити вивчаємий на уроці об'єкт з різних точок зору.
Не цурайтесь мови, діти,
Рідного джерельця.
Хай вона струмочком буде,
Хай дійде до серця.
Урок навчання грамоти. Читання
«Продовження роботи над звуком К,буквами Кк»
(1 клас)
Тема. Продовження роботи над звуком , буквами К к .
Мета. Закріплювати знання учнів про букву «Ка»та її звукове значення ; уміння учнів читати слова, речення з новою буквою; формувати навички свідомого та правильного читання; навчити артикулювати звуки ; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення; вміння робити звуко - буквений та звуко-складовий аналіз слів; складати звукові моделі слів, схеми до речень і речення за схемами; збагачувати словниковий запасучнів; розвивати спостережливість, інтерес до навчання; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Буквар,предметні малюнки, звуко - складові моделі та фішки до них, піраміди слів, складова таблиця, зошит«Супутник букваря»,таблиця з текстом, скоромовка, грона калини, мікрофон, сюжетний малюнок із зображенням дівчинки Килинки та куща калини, емблеми із зображенням кетяг калини.
Хід уроку.
Ⅰ. Організація класу.
Стали , дітки, підтягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Попрацюємо гарненько.
-Повернемось, посміхнемось до гостей і радісно промовимо:»Добрий день!»
Ⅱ. Актуалізація опорних знань.
1.Бесіда.
- Діти, з якою буквою ми познайомились на попередньому уроці?
- З буквою »Ка».
- На якій вулиці живе «Ка» у місті Букварія ?
- Правильно, на вулиці Приголосних.
- Які звуки вона позначає?
- .
2 .Артикуляційна зарядка ( чистомовка )
- Щоб ваша мова була виразною, правильно промовимо чистомовку:
Ко - ко - ко - вип'єм молоко.
Ок - ок - ок - маленький жучок.
Ку - ку - ку - знаєм пісеньку дзвінку.
Ки - ки - ки - смішні малюнки.
3. Аналіз графічної будови букви «Ка»
Ⅲ. Мотивація навчальної діяльності.
- Чи зможемо ми жити в майбутньому, не вміючи читати?
- А що потрібно робити, щоб навчитися читати?
- Так, потрібно вивчити звуки і букви.
- Чим відрізняється буква від звука?
- Букву ми бачимо і пишемо.
- Звук ми чуємо і вимовляємо.
Ⅳ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1.Бесіда.
- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про букву «Ка» та звуки .
Сьогодні на урок до нас завітала дівчинка Килинка не сама, а з подарунком. З яким саме ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.
2.Загадка.
У віночку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду,
На свою зелену воду.
3.Продовження бесіди.
- А що таке калина?
- Це - рослина.
- Що вам відомо про цю рослину?


Калина - це кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло - солодкими ягодами, зібраними в кетяги, а також - це ягоди цієї рослини. Калина має лікувальне значення. З неї готують чай, який лікує застуду. Полюбляють калину і пташки.
На нашому кущику калини чогось не вистачає. Чого саме?
- Листочків.
- А з'являтимуться вони тоді, коли ми будемо виконувати завдання, які принесла нам дівчинка Килинка. То ж давайте будемо уважними, щоб прикрасити наш чарівний кущик.
Ⅴ. Повторення матеріалу.
· Звуко - складовий аналіз слова.
КА-ЛИ-НА -о -о-о
( слово викладається фішками на дошці ).
2.Складання речення з даним словом (калина ).
Коло вікна росте калина..
- Напишіть схему до цього речення ( на дошці ).
- Що стоїть в кінці речення ?
- Крапка. Ми його говоримо спокійно.
- Перебудуйте речення так, щоб в кінці стояв знак питання?
- Що росте коло вікна?
- Де росте калина?
3. Читання вірша вчителем.
Буква «Ка» казки складає,
А тому у вас питає:
Розкажіть, в яких казках
Є герої з букви «Ка»?
- Які казки дружать з буквою «Ка» ?
- Назвіть тих героїв, ім'я яких починається звуком , або закінчується ним. ( «Котигорошко», «Коза - дереза», «Круть і Верть», «Колосок», «Колобок», «Котик і півник», «Кіт у чоботях»).
4. Гра «Впіймай звук .
Зебра, білка, котик, ведмідь, кіт, вовк, акула, олень, слон, коза.
5. Робота за таблицею. ( читання складів , слів, речень ).
1. КА-КО-КУ-КИ-КІ АК-ОК-УК-ИК-ІК СА
2.КО ЛО
МА
НІ
3.клас-Клава-клав
квас - Максим-Миколка
.Ⅵ. Закріплення знань.
· Гра «Мікрофон по колу».
( учні добирають слова із звуками та вказують на їх місцезнаходження, твердість, м'якість ).
· Робота за букварем.
Розгортайте свій Буквар
І знаходьте новий дар.
Букву «Ка» цікаву,
Нову і незнану.
- 1. Читання слів: вінок, віник, вікно. Щоб пояснити значення цих слів, зазирнемо до нашого «словничка - сундучка»(демонстрування предметів).
* Вінок - квіти, листя, сплетені в коло, якими найчастіше прикрашають голови , ще покладають на могили до пам'ятників.
* Віник - зв'язаний жмуток стеблин, лозин, гілок для підмітання домівки, підлоги, обмітання чого - небудь .
* Вікно - отвір у стіні приміщення для світла й повітря, а також рама з шибками, яка закриває цей отвір.
- 2. Розвиток зв'язного мовлення.
Скласти речення з даними словами:
1 ряд - вінок
2 ряд - віник
3 ряд-вікно
- 3. Читання речень з букваря на стор. 48
Коло малини Микола
У Килини маки.
- Назвіть слова із звуком , вкажіть його місцезнаходження в словах.
- Назвіть слова , які написані з великої букви . Чому?
- Імена людей пишуться з великої букви.
- 4.Опрацювання тексту «Калина» - ст 49.
а) перегляд тексту «Калина»
- Прочитайте назву тексту.
- Як ви гадаєте, про що йдеться в ньому?
- Скільки речень в тексті?
- Чому ви так думаєте?
б) читання тексту
- 1 речення - учитель
- 2 речення - учні
- 3 речення - учні
в) робота над змістом
- Що коло вікна?
- Що на калині?
- У кого вінок?
5. Зіставлення звукових моделей та малюнків.
- Назвіть предмети , зображені на малюнках.(калина, вінок, Оксанка, ромашка ).
-З'єднайте схеми з даними словами ( робота в парах за партами )
Вінок о - - о` - - о
Оксанка - о` - о
Маки = о - о` -
Ⅶ. Узагальнення знань.
· Скоромовка ( повторення )
Каже Килинка
- Калинка не малинка
Так, так, Килинко,
Гірка калинка.
-У вас на партах ягідки калини , скуштуйте їх.
- Які вони на смак?
- Терпкуваті, гіркуваті, але дуже корисні.
VІІІ. Підсумок уроку. «Мікрофон по колу».
- З якою буквою були пов'язані всі завдання, отримані від нашої гості Килинка ?
- З буквою «Ка».
- Якими звуками вони позначаються?
Килинка дякує вам за ваші чудові відповіді, задоволена тим, що наш кущик став дуже гарним, справді чарівним. На згадку про сьогоднішній урок вона дарує вам ось такі подарунки із зображенням грони калини.
РЕАЛІЗАЦІЯ КОМПЕТЕНТНІСНОГО ПІДХОДУ У НАВЧАННІ МАТЕМАТИКИ В ШКОЛІ
За освітньою програмою НУШ з математики, реалізацією компетентнісного підходу у навчанні одним із головних завдань є формування в учнів математичної компетентності на достатньому рівні, з метою забезпечення життєдіяльності в сучасному світі, успішного оволодіння знаннями, забезпечення всебічного розвитку учнів, розвитку їх уваги, пам'яті, логіки.
Метою реалізації компетентнісного підходу у навчанні математики в початковій школі є:
- розкриття можливостей математики у пізнанні та описанні реальних подій і явищ;
- формування здатності логічно обґрунтовувати та доводити твердження, застосування математичних методів у процесі розв 'язування задач;
здатність оцінювати правильність розв'язання математичних задач та обгрунтовувати свою думку.
- розвиток логічного, критичного і творчого мислення учнів, здатність чітко формулювати і висловлювати свої думки; уміння користуватися математичною символікою, опрацьовувати математичні тексти підручника, використовувати отриману інформацію в повсякденному житті.
Принципи реалізації компетентнісного підходу у навчанні математики.
- Зміст реалізації компетентнісного підходу у навчанні математики в початковій школі полягає у розвитку в учнів здатності самостійно вирішувати питання в різних видах діяльності на основі математичних знань та власного досвіду учнів.
- Успіх процесу навчання полягає у створенні умов для формування в учнів досвіду самостійного розв'язування не лише математичних, а й пізнавальних, комунікативних та життєвих проблем.
- Оцінка навчальних досягнень на кожному з етапів навчання учнів, залежить від динаміки рівня освіченості.
КОМПЕТЕНТНІСНО ЗОРІЄНТОВАНІ ЗАДАЧІ
Задача № 1
Мета: формування ключових компетентностей: соціальна та підприємницька (співвідношення власних інтересів з природними ресурсами та інтересами інших людей); здоров'язбережувальна (дбайливо ставитися до свого здоров'я, дотримуватись гігієни);
предметних компетентностей: удосконалювати вміннярозв'язувати задачі, розвивати творчі здібності,вчити дбайливо ставитися до води та економно її використовувати.
Якщо ми не закриємо кран, коли чистимо зуби, то дарма виллється 2л води. Дмитрик і Оля чистять зуби два рази в день. Скільки води дарма витікає за день?
Задача № 2
Мета: формування ключових компетентностей: математична і підприємницька (пристосування до нових потреб ринку праці, оцінювання власних професійних можливостей та здібностей;
предметних компетентностей: удосконалювати вміннярозв'язувати задачі, тренувати в усному рахунку, поглиблювати інтерес дорізних професій.
За тиждень приватне підприємство пошило 4 форми для хлопчиків, а для дівчаток на 2 форми більше. Скільки всього форм пошило приватне підприємство за тиждень?
Задача № 3
Мета: формування ключових компетентностей: соціальна (складання планів свого життя з урахуванням інтересів та різних соціальних потреб, вчити співпрацювати в групах;
предметних компетентностей: удосконалювати вміннярозв'язувати задачі, виховувати уважне і свідоме ставлення до начання; залучити учнів до суспільно-корисної праці, допомогти у збиранні сировини для виготовлення лікарських препаратів.
Для виготовлення ліків учні 1-А і 1-Б класів зібрали 10 мішків каштанів. Учні 1-А класу зібрали мішки. Скільки мішків каштанів зібрали учні 1-Б класу?
Задача № 4
Мета: формування ключових компетентностей: громадянська (бережливе ставлення до природи, до тварин)
предметних компетентностей: удосконалювати вміннярозв'язувати задачі, які передбачають бережливе відношення до пташок взимку, розвивати творчі здібності.
На годівничці сиділо 5 пташок. До них прилетіло ще 3 пташки. Скільки пташок стало на годівничці?
Було - 5 пт.
Прилетіло - 3 пт.
Стало - ? пт.
Задача № 5
Мета: формування ключових компетентностей: спілкування державною та рідною мовами ( позитивне ставлення до рідної мови, визнання її ролі у власному і культурному збагаченні);
предметних компетентностей: удосконалювати вміннярозв'язувати задачі,
виховувати зосередженість, свідоме ставлення до навчання, виховувати в дітей любов та інтерес до навчання.
Першого дня дівчинка прочитала 6 сторінок книжки, другого дня вона прочитала сторінок. Скільки сторінок книжки дівчинка прочитала за два дні?
І день - 6 ст.? ст.
ІІ день - стільки ж
Задача № 6
Мета : формування ключових компетентностей: математична та базова (свідоме володіння математичними знаннями, уміннями та навичками, необхідними у повсякденному житті)
предметних компетентностей: удосконалювати уміннярозв'язувати задачі, свідомо оволодівати системою математичних знань, умінь і навичок, виховувати бережливе відношення до хліба та хлібних виробів.
Мама купила кохнівський батон за 8 грн. і бублик, який коштував на 6 грн. дешевше. Скільки коштує бублик?
? грн.
- 8 грн.
8 грн. - ? грн., на 6 грн. дешевший
Задача № 7
Мета: формування ключових компетентностей: здоров'язбережувальна (усвідомлення здоров'я як вищої життєвої цінності);
предметних компетентностей: удосконалювати уміннярозв'язувати задачі,
які передбачають порівняння раціональних чисел, розвивати творчі здібності учнів, свідоме ставлення до навчання, вчити вживати продукти, збагачені вітамінами.
Бабуся приготувала вітамінний салат із 5 помідорів і 4 огірків. На скільки більше вона використала помідорів ніж огірків?
- 5 шт.
на ? шт. більше
- 4шт.
4 шт.
? шт.
5 шт.Задача № 8
Мета: формування ключових компетентностей: економічна ( свідоме оволодіння системою математичних знань, умінь і навичок, необхідних у повсякденному житті);
предметних компетентностей: удосконалювати уміннярозв'язувати задачі, формувати уміння бачити закономірності, розвивати творчі здібності учнів, вчити дітей рахувати гроші та економно їх використовувати.
Петрик в магазині придбав пакет молока за 8 грн. Отримав здачі 2 грн. Скільки грошей було у Петрика спочатку?
Було - ? грн.
Витратив - 8 грн.
Залишилось - 2 грн.
8грн. 2 грн.
? грн.
Задача № 9
Мета: формування ключових компетентностей: соціальна ( співпраця в команді)
предметних компетентностей: удосконалювати уміннярозв'язувати задачі, які передбачають порівняння раціональних чисел, виховувати зосередженість, свідоме та уважне ставлення до навчання, бережливе ставлення до бджілок, повагу до їх праці.
Одна працьовита бджілка заповнила нектаром 20 стільників, друга бджілка наносила нектару у 10 стільників, а третя заповнила 9 стільників. Скільки стільників заповнили нектаром всі працьовиті бджілк
І бджілка - 20 ст.
ІІ бджілка - 10 ст. ? ст.
ІІІ бджілка - 9 ст.
? ст.Задача № 10
Мета: формування ключових компетентностей: громадянська (здатність екологічно мислити);
предметних компетентностей: удосконалювати уміннярозв'язувати задачі, розвивати творчі здібності учнів, виховувати зосередженість, свідоме ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до тварин. Пробуджувати бажання їм допомагати.
Діти принесли до парку 25 горішків для підгодовування білочок. Білки забрали у дітей 20 горішків. Скільки горішків залишилося у дітей?
Було - 25 г.
Віддали - 20 г.
Залишилось - ? г.
Висновок
Головне завдання вчителя - формування математичних компетентностей, вміле використання набутих у процесі навчання вмінь і практичних навичок у повсякденному житті. Учні повинні відчувати, що вони можуть подолати найрізноманітніші життєві проблеми.
Тому важливим етапом навчання є не тільки об'єм набутих знань, а й уміння ними оперувати, бути готовим змінюватись та пристосовуватись до нових потреб, оперувати й управляти інформацією, активно діяти, швидко приймати рішення, навчатись упродовж життя.
Творчі роботи учнів